Sıkça Sorulan Sorular

Üyelik İşlemleri

FarmasiPlus aracılığıyla web sitemiz üzerinden Farmasi üyesi olabilirsiniz. Sitemizin ana menüsünde bulunan "Üyelik Formu" alanına tıklayarak üyelik işlemleriniz gerçekleştirebilirsiniz.
Yardım ve detaylı bilgi için; 0533 131 33 48 numaralı telefon numarasını arayabilir veya whatsapp üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Evet, kesinlikle! Üyelik işlemleriniz tamamen FARMASİ firmasının internet sitesinde gerçekleştirilmektedir. Hiçbir bilginiz tarafımızdan kayıt altına alınmaz, kullanılamaz durumdadır. Bilgileriniz FARMASİ firmasında güvenle saklanmakta olup kimseyle paylaşılmamaktadır.

Fatura için İsim Soyisim ve TC Kimlik Numarası istenmektedir. Ayrıca sahte hesapların önüne geçilebilmek için ek bir tedbirdir. Üyelik bilgileri ile TC Kimlik numarası sistem tarafından kontrol edildikten sonra eşleşmez ise üyelik gerçekleştirilmez.

Farmasi'ye sadece satış için değil, kendi alışverişinizi yapmak için de kayıt olabilirsiniz. Dolayısıyla istediğiniz zaman sipariş verip, istemezseniz vermezseniz. Fakat üyelik tarihinden itibaren 45 gün içinde sipariş vermeyen hesaplar ile son siparişinden sonra 6 ay geçen üyelerin üyelikleri iptal edilir.

Siparişleriniz yoğunluğa bağlı olarak üç ile yedi iş gününde anlaşmalı kargo firmamız tarafından adresinize teslim edilecektir.

FARMASİ firmasına ürün siparişi veren, üye olan herkes danışman olarak kabul edilmektedir.

FARMASİ’ye üye olan herhangi bir müşteri eğer firmanın üyesi olan başka bir üye ismi vererek üye olursa ismi verilen üyenin altına kaydı yapılır. İsmi verilen üye yeni üyenin sponsoru olmuş olur.

Siparişinizi www.farmasiint.com adresinden giriş yaparak kendi sayfanızda bulunan Sipariş Takip bölümü altında sipariş detayınızı görebilirsiniz.

18 yaşını doldurmuş TC kimlik numarası olan herkes FARMASİ danışmanı veya sponsoru olabilir.

www.farmasiint.com adresinden Danışman girişi bölümü altında bulunan ‘’parolanızı unuttuysanız tıklayınız’’ bölümünden e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basarak şifrenizin sistemde kayıtlı bulunan e-posta adresine gönderilmesini talep edebilir ya da 0216 430 19 99 Müşteri Hizmetleri numaramızı hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında arayarak şifrenizi öğrenebilirsiniz. Şifreniz SMS ile tarafınıza gönderilecektir.

www.farmasiint.com web sitemizden giriş yaparak Danışman girişi bölümüne tıklayıp TC kimlik numaranızı yazıp şifreniz ile sayfanıza giriş yapabilirsiniz.

Kendi sayfanızda Alt Ekip sekmesi altındaki Danışman Ekle butonunu tıklayarak kaydetmek istediğiniz kişinin bilgilerini girerek kendi grubunuza üye ekleyebilirsiniz.

En az altı ay süreyle ürün siparişi vermemiş olan üyelerimiz sistem tarafından otomatik olarak pasifleştirilmektedir. Ekranda ilgili danışman askıya alındı olarak görünmektedir.
Yeni kayıtlarımız kayıt olduktan itibaren 30 gün içerisinde sipariş vermez ise tekrar askıya alıncakatır.

Tüm iletişim bilgilerinizin (e-posta, posta adresiniz ve telefon numaranız) güncellenmesi talebinizi 0216 430 19 99 Müşteri Hizmetleri telefon numaramızdan hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında arayarak veya [email protected] adresimize yazılı olarak bildirebilirsiniz.

Tüm iletişim bilgilerinizin (e-posta, posta adresiniz ve telefon numaranız) güncellenmesi talebinizi 0216 430 19 99 Müşteri Hizmetleri telefon numaramızdan hafta içi 08:00-18:00 saatleri arasında arayarak veya [email protected] adresimize yazılı olarak bildirebilirsiniz.

Evet, devredebilirsiniz.

Devir işlemi şartları:

- Devir sadece eş, anne, baba, çocuk arasında gerçekleştirilebilir.
- Devir alacak kişinin FARMASİ danışmanı OLMAMASI gerekir.
- Devreden kişi devir sonrası FARMASİ danışmanı olamaz.
- Devredilen danışmanlık 6 ay geçmeden tekrar başka bir kişiye devir edilemez.
- Danışmanlık miras yoluyla yasal varislere devredilebilir.

Devir İşlemleri için gerekli evraklar;

- Devredecek kişinin devretmek istediğine dair imzalı dilekçesi
- Devir alacak kişinin devir almak istediğine dair imzalı dilekçesi
- Devir alacak kişinin nüfus cüzdan fotokopisi
- Devredecek kişinin nüfus cüzdan fotokopisi

Devir edecek ve/veya devir alacak kişinin tüzel kişilik olması durumunda yapılacak işlemler:

Şahıs şirketi ise
- Şirket kaşeli vergi levhası fotokopisi
- Kayıtlı şirket sahibinin önlü arkalı nüfus cüzdanı fotokopisi
- Vergi mükellefi olduğunu belirten şirket kaşeli imzalı bir dilekçe

Sermaye şirketi ise (Limited, Anonim)
- Vergi levhası fotokopisi
- Ticaret sicil gazete fotokopisi
- İmza sirküleri
- İmza yetkisine sahip kişinin nüfus cüzdan fotokopisi
- Şirket adına açılmış vadesiz hesap cüzdan fotokopisi (IBAN numarası ile)
- Vergi mükellefliği ile ilgili bildirimleriniz için evraklarınızı öncelikle 0216 435 79 80 numaralı faksa veya [email protected] gönderebilirsiniz.

Sipariş İşlemleri

FARMASİ danışmanı olan herkese özel bir danışman numarası ve internet şifresi verilir. 7 gün/24 saat http://www.farmasiint.com 'Danışman giriş' bölümüne TC numaranız veya danışman kodunuz ve şifreniz ile giriş yaparak sipariş verebilirsiniz. 'Hızlı Sipariş' sekmesi altında açılan kutucuklara ürün kodlarını yazarak sipariş verebilirsiniz.

Siparişleriniz yoğunluğa bağlı olarak üç ile yedi iş gününde anlaşmalı kargo firmamız tarafından adresinize teslim edilecektir.

Siparişinizi www.farmasiint.com adresinden giriş yaparak kendi sayfanızda bulunan Sipariş Takip bölümü altında sipariş detayınızı görebilirsiniz.

Siparişlerinizi kendiniz sipariş girildikten sonraki ilk 1 saat içerisinde iptal edebilirsiniz. Sipariş takip bölümünde ilgili sipariş yanında İPTAL ET butonu yer almaktadır. Bu butona tıkladığınızda iptal nedeninizi yazmanız gerekmektedir. Daha sonra siparişi iptal etmek istediğinizden emin olup olmadığınız sorulmaktadır. Sonrasında siparişiniz iptal edilmiş olacaktır. İptal süresi dolmuş olan siparişlerin iptal işlemleri maalesef yapılamamaktadır.

Kargo sıfırlama ürünü danışmanın ücretsiz kargo hakkını kazandıran limitten daha az sipariş verdiğinde danışmanın ödediği kargo ücreti karşılığı olarak danışmana gönderilen ücretsiz hediye üründür. Gönderilecek olan ürün herhangi bir ürün olabilir. Danışman kargo sıfırlama ürünü olarak ürün seçimi yapamaz.

Evet. Alacağınız düşülerek yapılacak olan sipariş ödemelerinde kapıda ödeme seçeneği kullanılabilir.

Kargo

Kargolarınız sipariş esnasında danışman tarafından aksi belirtilmediği sürece danışmanlarımızın adresinize teslim edilmektedir.

Siparişinizi www.farmasiint.com adresinden giriş yaparak kendi sayfanızda bulunan Sipariş Takip bölümü altında ilgili siparişinize tıklayınca açılan Aras Kargo linkinden durum kontrolü yapabilirsiniz.

Hasarlı koliyi teslim almayınız ve yaşamış olduğunuz sorunu 0216 430 19 99 FARMASİ Müşteri Hizmetlerini arayarak ya da [email protected] adresine yazılı olarak bildirebilirsiniz. Size en kısa süre içerisinde yardımcı olunacaktır.

Kargoda eksik çıkan ürün için veya herhangi bir başka sebepten kaynaklanan sıkıntılar için 0216 430 1 999 Farmasi müşteri hizmetlerini arayarak bilgi verebilirsiniz. Bunun dışında Girişimci Bilgi Ekranı içerisinde bulunan Bilgi Destek Kategorisinden destek talebi oluşturabilirsiniz.

Ödeme Bilgileri

Ödemelerinizi;

1- Kredi kartı
2- Banka havalesi
3- Kapıda ödeme olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kapıda ödeme durumunda sipariş fatura toplamına kapıda ödeme ücreti eklenmektedir.

Banka havalesi yapılması durumunda siparişleriniz ödemeniz onaylandıktan sonra kargoya verilmektedir.

Kredi kartı ödemelerinizde sizden kart bilgileriniz anlık olarak alınmakta, ödemeniz yapılmaktadır. Kart bilgileriniz saklanmamaktadır.

Evet. Kredi kartı ödemelerimiz güvenli bir şekilde gerçekleşmekte olup, sistemimiz kredi kartı bilgilerinizi saklamamaktadır.

Prim ödemelerimiz her ayın 20’sinde ve 30’unda yapılmaktadır.

İş Bankası ve Akbank ile anlaşmamız bulunmaktadır. İş Bankası ile havale yapacağınız zaman 1684 Farmasi kurum kodunu bildirmeniz gerekmektedir. Akbank Kurum Kodu: 7000295’tir. Diğer bankalar ve PTT havale ücreti almaktadır. Bankaların ne kadar havale ücreti aldığı bilgisini ilgili bankalardan öğrenebilirsiniz.

Hata ve Ürün İade İşlemleri

Ürün değişim işlemi birebir aynı ürünle yapılabilmektedir. Farklı bir ürünle değişim işlemi yapılmamaktadır.

Ürün iadeleri şu 3 şekilde kabul edilmektedir.

1. Üretim kaynaklı hatalar
2. Kullanıcıda alerjik reaksiyon gibi sebepler meydana gelmiş ise
3. Kargo danışman eline sorunlu ulaşmış ise

İade başvuruları 7 işgünü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Tüm iade konuları hakkında ayrıntılı bilgi için ürün iade prosedürümüzü okuyabilirsiniz.

Teslim tarihinden itibaren 14 gün geçtiyse, iade edilmek istenen ürün hediyeli ürün ise ama hediyesi gönderilmemiş ise, herhangi bir nedenle ambalajı açılmış veya ürün kullanılmış ise kullanıcı hatası bulunan ürünler için iade ve değişim yapılmayacaktır.

Kargo tarafından teslim edilmek istenen koliniz yırtık, ezilmiş, açılmış, hasar ya da ıslak ise teslim almayınız. Kargo görevlisine tutanak tutturunuz. 0216 430 19 19 FARMASİ Müşteri Hizmetleri numarasını arayarak ya da [email protected] adresine yazılı olarak bildirebilirsiniz. Kargonuz firmamıza ulaştıktan sonra yenilenerek size gönderilecektir. Temsilcilerimiz size en kısa süre içerisinde yardımcı olacaktır.

Kazançlar & Prim Sistemi

TL puan aylık olarak kazanılır, birikmez.

TL puan; primin hesaplanması için gerekli olan puandır. Ürünlerin geliş fiyatına göre oluşur. Mesela 20 TL geliş fiyatı olan ürün 20 TL puandır. Genellikle kampanyaların altında Prim Değersizdir yazar. Bu ürünleri eklediğinizde prim değeri artmaz.

Bulunduğunuz ay içinde siz ve ekibinizdekilerin toplam alışverişleri, yani Grup TL puanınıza göre hak edeceğiniz kazançtır. Detaylı Bilgi İçin Kazanç Rehberi kısmını inceleyebilirsiniz.

30TL üzerindeki priminiz her ayın 20’sinden sonra danışmanların sistemde kayıtlı hesaplarına otomatik olarak havale edilir. Ayın 20’si hafta sonuna veya resmi tatillere denk geldiği durumlarda takip eden ilk iş günü sistemde kayıtlı bulunan banka IBAN numaranıza yatırılacaktır. Sistemimizde kayıtlı olan banka bilgilerinizin güncel ve doğru olması primlerinizin zamanında tarafınıza ulaşmasını sağlayacaktır. 30TL altındaki primler danışmanların hesaplarına alacak olarak kaydedilir.

Hayır. Ay içinde toplanan TL puanlar aynı ay sonuna kadar kullanılmak zorundadır. Kullanılmayan puanlar bir sonraki aya devredilmemektedir.

Vergi mükellefi olup firmamıza kazandıkları prim üzerinden fatura kesen danışmanlarımızın ödeme tarihi her ayın 25’i olarak yapılmaktadır.

Prim faturalarınızı firmamıza gönderirken fatura bilgilerinin aşağıda belirtildiği şekilde yazılmasını ve faturalarınızın yayınlanan ayın son gününe kadar firmamıza gönderilmesini rica ederiz.

Firma Ünvanı : FARMASİ ENTERNASYONAL TİC.A.Ş.
Adres : Ömerli Merkez Mah. Uran Cad. No: 33. Çekmeköy-İstanbul
Vergi Dairesi : Sarıgazi
Vergi No : 385 055 2672

Fatura açıklaması ve prim bedeli: fatura üzerine kurşun kalemle sadece hangi aya ait olduğu bilgisi yazılmalıdır.

Toplam prim tutarı + %18 KDV= Toplam Tutar

Fatura kesen danışmanlarımız yukarıda belirtilen hususlara dikkat etmediği takdirde KDV ve stopaj ödemelerinin gerçekleşemeyeceğini bildirmek isteriz.

Vergi mükellefi olduğunuzu FARMASİ Müşteri Hizmetlerine bildirip, kazançlarınız tutarında faturayı şirketimize göndermeniz halinde %20 stopaj vergisi kesintisi uygulanmaz. Evraklarınız bize ulaştığı katalog dönemi itibariyle işleme alınır.

Mükellefiyetiniz eski tarihli dahi olsa geriye dönük işlem yapılması mümkün değildir, bildirim tarihiniz itibariyle işleme alınacaktır.

Şahıs şirketi iseniz
Şirket kaşeli vergi levhası fotokopisi
Kayıtlı şirket sahibinin önlü arkalı nüfus cüzdanı fotokopisi
Vergi mükellefi olduğunuzu belirten şirket kaşeli imzalı bir dilekçe

Sermaye şirketi iseniz (Limited, Anonim)
Vergi levhası fotokopisi
Ticaret sicil gazete fotokopisi
İmza sirküleri
İmza yetkisine sahip kişinin nüfus cüzdan fotokopisi
Şirket adına açılmış vadesiz hesap cüzdan fotokopisi (IBAN numarası ile)

Vergi mükellefliği ile ilgili bildirimleriniz için evraklarınızı öncelikle 0216 435 79 80 numaralı faksa veya [email protected] gönderebilirsiniz.

http://www.farmasiint.com web sitesinden güncel kampanyalar takip edilebilmektedir. Üyelere özel kampanyalardan haberdar olabilmek için öncelikle FARMASİ üyesi olmanız gerekmektedir. Ayrıca üyelerimizin kendi kişisel sayfasında bulunan SMS ve E-mail Alım Onayı butonunda Evet seçeneğini işaretlemiş olması gerekmektedir.

Üyelerimiz üç şekilde kampanyalardan haberdar olabilirler.
Birinci yöntem FARMASİ üyesi olan tüm danışmanlara toplu SMS gönderilmesi
İkinci yöntem üyelere gönderilen e-posta mesajları.
Üçüncü yöntem ise Miss Farmasi Facebook Sayfasıdır